Sean P. Larkin

Although governments will also benefit from improved access to information, increased transparency will allow people at home and abroad to better observe and critique what governments do and to hold leaders accountable for their decisions. As a result, governments will find it harder to adopt strategies that require secrecy or violate international norms.
 
Context
The improved access comes from the rapid technological and economic development of open source information available to the public. Governments will also benefit although governments will not be able to maintain as much secrecy,

No Photo Available

  • Born:
  • Nationality: American
  • Profession: Military Officer
Biography

COLONEL SEAN P. LARKIN Col. Sean P. Larkin is the commander of the National Air and Space Intelligence Center, Wright-Patterson Air Force Base, Ohio. NASIC is the Air Force analysis center for foreign air, space and specialized intelligence. DOWNLOAD HI-RES Col. Sean P. Larkin is the commander of the National Air and Space Intelligence Center, Wright-Patterson Air Force Base, Ohio. NASIC is the Air Force analysis center for foreign air, space and specialized intelligence. He is responsible for operating the $2.1 billion center with its four groups, four directorates and 18 squadrons. Managing an annual budget of more than $350 million, he leads more than 3,100 personnel providing a broad range of integrated, tailored assessments, products and services to joint operational forces, national policymakers and the acquisition community. Colonel Larkin earned his commission through the Air Force Reserve Officer Training Corps as a distinguished graduate from the University of Maryland, College Park. He is a graduate of the U.S. Air Force Weapons School, the Combat Targeting Course, the Marine Corps Command and Staff College and the Army War College. Colonel Larkin has served in a variety of intelligence positions at the squadron, group, wing, air operations center, Air Staff and combatant command-level. Colonel Larkin commanded the Global Exploitation Intelligence Group at NASIC and the 732nd Expeditionary Intelligence Squadron, Joint Base Balad, Iraq. Prior to his assignment here, he served as a Military Fellow at the Council on Foreign Relations in New York. EDUCATION 1993 Bachelor of Science degree in physics, University of Maryland, College Park, Md. 1994 Distinguished graduate, Intelligence Applications Officer Course, Goodfellow AFB, Texas 1997 Master of Science degree in strategic intelligence, Joint Military Intelligence College, Wright-Patterson Annex, Ohio 2000 Squadron Officer School, Maxwell AFB, Ala. 2002 Outstanding graduate and Academic Award, U.S. Air Force Weapons School, Intelligence Weapons Instructor Course, Nellis AFB, Nev. 2003 Air Command and Staff College, by correspondence 2005 Distinguished graduate, Master of Military Studies, U.S. Marine Corps Command and Staff College, Quantico, Va. 2008 Air War College, by correspondence 2008 Joint and Combined Warfighting School, Norfolk Naval Air Station, Va. 2011 Master of Strategic Studies degree in advanced strategic arts, United States Army War College, Carlisle Barracks, Pa. ASSIGNMENTS 1. March 1994 – November 1994, Student, Intelligence Applications Officer Course, Goodfellow AFB, Texas 2. December 1994 – September 1997, Current Intelligence Analyst and Foreign Air Threat Analyst, National Air Intelligence Center, Wright-Patterson AFB, Ohio 3. September 1997 – January 1998, Deputy Chief, Formal Training Element, 4th Operations Support Squadron Intelligence Flight, Seymour Johnson AFB, N.C. 4. February 1998 – July 1999, Chief, Intelligence, 336th Fighter Squadron, Seymour Johnson AFB, N.C. 5. July 1999 – September 2000, Chief, Targets, 4th Operations Support Squadron Intelligence Flight, Seymour Johnson AFB, N.C. 6. September 2000 – December 2001, Chief, Standardization and Evaluation; Commander, Readiness Flight, 32nd Air Intelligence Squadron, Ramstein Air Base, Germany. 7. January 2002 – June 2002, Student, U.S. Air Force Weapons School, Intelligence Division, Nellis AFB, Nev. 8. June 2002 – June 2004, Chief, Intelligence Weapons and Training, 388th Operations Support Squadron Intelligence Flight, Hill AFB, Utah 9. July 2004 – June 2005, Student, Marine Corps Command and Staff College, Quantico, Va. 10. June 2005 – May 2007, Director of Operations, 20th Intelligence Squadron, Offutt AFB, Neb. 11. May 2007 – August 2007, Chief, Nuclear Targets Division, U.S. Strategic Command Joint Functional Component Command for Global Strike and Integration J2, Offutt AFB, Neb. 12. August 2007 – May 2009, Chief, Operational Targets Division, U.S. Strategic Command Joint Functional Component Command for Global Strike J2, Offutt AFB, Nebraska 13. June 2009 – June 2010, Commander, 732d Expeditionary Intelligence Squadron, Joint Base Balad, Iraq 14. July 2010 – June 2011, Student, Advanced Strategic Arts Program, United States Army War College Carlisle Barracks, Pa. 15. June 2011 – September 2012, Commander, Global Threat Analysis Group, National Air and Space Intelligence Center, Wright-Patterson AFB, Ohio 16. October 2012 – July 2013, Commander, Global Exploitation Intelligence Group, National Air and Space Intelligence Center, Wright-Patterson AFB, Ohio 17. July 2013 – July 2015, Director of Staff for the Deputy Chief of Staff, Intelligence, Surveillance and Reconnaissance, Headquarters, United States Air Force, the Pentagon, Washington, D.C. 18. July 2015 – May 2016, Military Fellow, Council on Foreign Relations, New York 19. May 2016 – present, Commander, National Air and Space Intelligence Center, Wright-Patterson AFB, Ohio AWARDS AND DECORATIONS Legion of Merit with one oak leaf cluster Bronze Star Medal Defense Meritorious Service Medal Meritorious Service Medal with one oak leaf cluster Air Force Commendation Medal with three oak leaf clusters Air Force Achievement Medal with three oak leaf clusters PUBLICATIONS “Transparency’s Double-Edged Sword,” Defense One, May 2016 “The Age of Transparency: International Relations Without Secrets,” Foreign Affairs, May 2016 “The Limits of Tailored Deterrence,” Joint Forces Quarterly, October 2011 EFFECTIVE DATES OF PROMOTION Second Lieutenant May 21, 1993 First Lieutenant Oct. 15, 1995 Captain Oct. 15, 1997 Major Feb. 1, 2004 Lieutenant Colonel Sept. 1, 2007 Colonel Sept. 1, 2011

Related Authors

None